Historyczne

suszak
Jeśli zamkniesz oczy i dokładnie się wsłuchasz, usłyszysz szmer skończonych rozmów, echo radosnych uniesień, cichy szloch i szczery śmiech nad ubiegłymi momentami.
Lata 30. XX wieku, niewielki dworek na jednej z polskich wsi. Emilka jest młodą, naiwną dziewczyną, niepozbawioną wad i umiejętności podejmowania niewłaściwych decyzji. Przez jej życie przewija się starszy od niej o piętnaście lat mężczyzna, który początkowo jedynie ją odpycha, z czasem jednak wzbudza coraz głębszą, niemalże obsesyjną ciekawość. Historia o człowieku i jego skłonności do popełniania błędów, o motywacji do zbrodni i potrzebie bycia kochanym, o odnajdowaniu czystego, skrystalizowanego ja i poszukiwaniu prawdy w gąszczu pogłosek, podejrzeń i kłamstw.
Na blogu zamieszczam także inne opowiadania i miniaturki w podobnym klimacie.

#

Panna M
Jesień 1924 roku, Stefan Żeromski kończy właśnie jedną ze swoich najsłynniejszych powieści - " Przedwiośnie". Namówiony jednak przez swego serdecznego przyjaciela decyduje się ją kontynuować. Zatem jak potoczą się dalsze losy Cezarego Baryki? Jeśli jesteś ciekaw, sprawdź sam ...

#

Ingerithe
Ludowa mądrość głosi, że najszczęśliwsze małżeństwa rozpoczynają się w strugach deszczu. Ale sir Simon z Dunster nigdy nie przywiązywał wagi do przesądów, toteż i nawet najbardziej zachwycająca aura nie mogła zakłócić jego spokoju. Zresztą trudno mówić, ba, myśleć o małżeńskim szczęściu, gdy pan młody stawia się w kościele przede wszystkim dla posagu, a pannę młodą trzeba tam wlec siłą. Czy cny rycerz odnajdzie w eterycznej lady Oriel damę swego serca? Czy skrywająca mroczny sekret i stłamszona przez rodzinę młoda kobieta znajdzie oparcie w ramionach męża? Przecież ślub w pełnym słońcu nie musi zwiastować nieszczęścia...

#

Achesa
Rządy Echnatona dobiegają końca. Nad wzburzoną wojnami i najazdami ziemią Egiptu chce zapanować Ojciec Boży Aj. Pewien swej pozycji jest także Horemheb - dowódca wojsk. Tymczasem władzę po Echnatonie obejmuje młody Tutanchaton. U jego boku pojawia się piękna, młoda i niezłomna Anchesenpaaton - córka Echnatona. To ona podejmie walkę o dobro ukochanej ojczyzny.
Poznaj historię jednej z najwspanialszych kobiet historii Starożytnego Egiptu.

#

Mouseline
Kto by się nie cieszył na wieść, że może spędzić wakacje w słonecznej Florencji. Śródziemnomorski klimat i lazurowe niebo to tylko niektóre z atutów tej toskańskiej miejscowości. Taką szansę na odmianę swojego dotychczasowego życia dostaje Estelle de Lilas-Chavriere. Młoda hrabianka opuszcza tętniący życiem Paryż w dobie la belle epoque i zaczyna niezwykłą podróż, która przyniesie wiele niespodzianek. Czy to tylko przypadek, że w tym czasie do Florencji przybywają jej dawni przyjaciele, a może to los próbuje pomóc dziewczynie w odnalezieniu upragnionego szczęścia?

#

miriamcia668
Ta historia zaczyna się w Anglii w roku 1914, u progu Wielkiej Wojny. Porucznik Tony Scolding zostaje lotnikiem morskim i wyrusza służyć Brytanii w walce z niemiecką flotą. Wojna i morze rzucą go w różne sytuacje i różne miejsca. Czy uda mu się zdobyć wojenną sławę i uzyskać wielki honor? Czy udowodni, że angielski dżentelmen da sobie radę na lądzie, na wodzie i w powietrzu? W każdym razie błogosławieństwem i udręką jednocześnie będzie dla niego znajomość z tajemniczą Emily…

#

Tsue.
W wieku XIII, kiedy średniowieczna Europa wciąż się kształtuje, wiara chrześcijańska miesza się z dzikim bezbożnictwem. Wolnych ludzi już prawie nie ma, a jeśli są, muszą się ukrywać przed groźnymi wyznawcami Jezu Krysta. Pogaństwo upada. Posągi Svatevita już dawno spalone. Na miejsce zburzonych świątyń Europa stawia kościoły. Nie ma już chyba ziem, gdzie nie dotarł Krzyż.
Ale... Na wschodzie starego kontynentu, w dzikich kniejach, żyją ludzie. Wolni ludzie. Plemiona pruskie, jaćwieskie i litewskie, które nadal walczą o swoich bogów. Jak więc i u nich ostatecznie zwalczyć pogaństwo? Już Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny znajdzie sposób... Tylko co ma z tym wspólnego święty kielich, którego podług celtyckich legend szukali najznakomitsi rycerze...?

#

Paws, Wąsik
Jak wyglądałby świat, gdyby historia potoczyła się inaczej? Gdyby ktoś powiedział ci, że to właśnie Niemcy wygrali II Wojnę Światową i wszystkie inne nacje żyły w odizolowanych gettach? Co by było, gdyby parunastu piętnastolatków uciekło?
Blog jest naprzemiennie pisany przez dwie różne osoby. Posty różnią się stylem, długością i popełnianymi przez nas błędami - historia z dwóch punktów widzenia jest tak różna, jak różne może być dwoje ludzi.

#

Gwendolen
XIX wiek, wiktoriańska Anglia, Londyn.
Nikt jeszcze nie wymyślił leku na złamane serce, chociaż wiele panien go rozpaczliwie potrzebuje. W tym wysoko urodzona Lydia Temple, która pragnie uśmierzyć swój ból. I gdy dostrzegła szansę pozbycia się go na zawsze, los podarował jej coś jeszcze... Coś, co spowodowało, że jej dobroć umarła, a zło wypełzło na powierzchnię. "Powoli, wbrew samej sobie, zaczęła się oswajać z tymi nowinkami, zaczęła poznawać nową siebie i ją akceptować. To nic, że jej sumienie postanowiło odejść już na zawsze. To nic, że zło ma ją w garści. To nic, że tkwi już w objęciach samego diabła. Musiała się z tym w końcu pogodzić i trzymać język za zębami." Żadna dobrze urodzona dama nie pozazdrościłaby jej takiego losu. Nikt przy zdrowych zmysłach nie pozbyłby się swojego bólu za taką cenę... "Nie była już sobą. I nie miała własnego odbicia."

#

Carolina Dayang-Brooke
Rok 1912, Simla, Indie. Dwadzieścia cztery lata temu John Somersett doczekał się upragnionego syna, jednocześnie tracąc ukochaną żonę. Teraz młody Rainier, do tej pory wiodący pozbawione trosk życie, w wyniku wyjątkowo okrutnego zrządzenia losu dosłownie z dnia na dzień staje się jedynym właściwym dziedzicem, który musi zająć miejsce swoich tragicznie zmarłych krewnych. Pozostawiając za sobą wszystko, co najbliższe jego niespokojnemu sercu, wyrusza w podróż do Anglii i wypełnia swoje obowiązki, należycie zajmując się pozostawioną samej sobie kuzynką. Na drodze do ich szczęścia staje jednak dużo więcej, niż gromadzące się nad Europą widmo wielkiej wojny.

#

GUD MED OSS
Freyja
Bernhard Oxenstierna nie jest ani urodzonym żołnierzem, ani politykiem - jedyne, czego pragnie to święty spokój, kawałek własnej ziemi i możliwość pracy ze zwykłymi, prostymi ludźmi. Kiedy jednak człowiek rodzi się w rodzinie takiej, a nie innej, nie ma co liczyć na spełnienie podobnych marzeń. Rodzina wie lepiej, co jest dla niego dobre, dlatego planuje mu wszystko: wybiera narzeczoną, karierę, stanowisko.
Gdy wybucha kolejna wojna polsko-szwedzka, Bernhard jako świeżo mianowany kapitan, zostaje wysłany na front. Pomimo początkowych sukcesów szwedzkiej armii, młody Oxenstierna nie ma szczęścia - jego oddział wpada w zasadzkę Polaków. Bernhard godzi się z wizją nieuchronnej śmierci - ciężko ranny, leży w agonii na polu bitwy, zostawiony na pastwę losu przez polskich żołnierzy. Wtedy jednak, niespodziewanie, nadchodzi ratunek - od tego momentu życie Bernharda zmienia się diametralnie.

#

Vakme
W Podziemiu mitologia splata się z historią, a mroczne sekrety nigdy się nie kończą.
Początek XIX wieku. Kayth mieszka w pałacu. Jest powszechnie lubiana i podziwiana. Ma wszystko, czego zapragnie. Brzmi jak marzenie?
Tylko że Kayth nie żyje. Co więcej, straciła pamięć i rozpoznaje jedynie swoje imię. Kłamstwem zapewniła sobie miejsce na Polach Elizejskich - najlepszej części Hadesu. Jednak życie, które sobie wywalczyła, okazuje się być piekłem - i dosłownie i w przenośni. Persefona staje się jej wrogiem, a Bóg Nocy, który przykuwa jej uwagę, jest w takim samym stopniu tajemniczy, jak i toksyczny. Co więcej, Kayth znajduje w swojej komnacie dziennik kobiety podpisującej się jako A.B., który opisuje jej pełne przygód życie w tym złowrogim miejscu. Jednak gdy pyta o nią innych mieszkańców pałacu, ci nie mają pojęcia, o kogo jej chodzi. Kayth wyrusza w podróż po Podziemiu, by poznać tożsamość tajemniczej kobiety i jednocześnie dowiedzieć się wstrząsającej prawdy o sobie samej. 
Kim jest A.B. i co się z nią stało? Co ukrywa Bóg Nocy? Czy przepowiednia wygłoszona dwieście lat temu się spełni? 
I co najważniejsze - kto i w jakim celu odebrał Kayth wszystkie wspomnienia?
Witaj w Krainie Hadesa!

#

PRAWDZIWYCH BOHATERÓW POCHOWALIŚMY NA POLACH BITEW
Hybris Persian-Fury

Historia młodego żołnierza, który służył w zapomnianym już 60 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, stacjonującym w Ostrowie Wielkopolskim do dnia bombardowania jednostki wojskowej, pierwszego września 1939 roku. Uczestnik kampanii wrześniowej, później jeniec wojenny... poznaj jego historię. [Opowiadanie oparte na faktach... gdyż życie jest ciekawsze niż scenariusz].

#

LEVE CAROLUS
Freyja, Omegon Alpharius

„Umarł król, niech żyje król!” – ale co jeśli dziedzic korony ma zaledwie piętnaście lat? Czy władza absolutna może spoczywać w rękach młodzika? Gdy umiera Karol XI, pozostawia Szwecję silniejszą niż była kiedykolwiek wcześniej – skarbiec królestwa wypchany jest po brzegi złotem pochodzącym z redukcji dóbr szlacheckich, Sztokholm rozkwita, stając się najważniejszym miastem portowym w całym basenie morza Bałtyckiego, a potęga militarna kraju trzyma w szachu zawistnych sąsiadów.
Obowiązek sprawowania władzy spada na doświadczonych członków Rady Królewskiej, jednak mając na uwadze przykry los, jaki spotkał ich poprzedników za czasów zmarłego monarchy, chcą oni czym prędzej posadzić na tronie prawowitego władcę, któremu korona należy się z urodzenia i woli samego Boga. Sama już koronacja pokazuje wszystkim, że pomimo młodego wieku Karol XII nie zamierza dać się prowadzić za rękę przez doradców. Wkrótce, widząc nadarzającą się okazję, żądni zemsty za lata panowania Szwecji monarchowie rozpoczynają wojnę, która przejdzie później do historii jako III Wojna Północna. 
#

Urodzona w jednym z najznamienitszych hiszpańskich rodów, Anna w wieku dwunastu lat zostaje damą dworu córki papieża Aleksandra VI - Lukrecji Borgii.
Kilka miesięcy później nawiązuje romans z jej bratem Cezarem. Namiętne i żarliwe uczucie szybko wychodzi na jaw, a pełen oddania i trosk związek owocuje zrzuceniem przez Cezara kapelusza kardynalskiego.

#Na wojnie jak i w miłości - wszystkie chwyty są dozwolone. A jeśli występuje ona między wrogami? Między osobami, którzy powinni się zabić nawzajem. Wojna to stałe przelewy krwi, mordowanie i trudne wybory. Wróg czy miłość? Czy po skończonej wojnie coś się zmieni?

#


Gastro
II Wojna Światowa... Warszawa gnije, zakapturzeni, brudni, głodni mieszkańcy walczą ze wszystkich sił, by móc uratować ojczyznę. Oskar próbuje wyzwolić się z hitlerowskiej zagłady. Tworzy jedną z wielu podziemnych konspiracji, wraz z szóstką młodych mężczyzn i garstką dziewcząt, mającą na celu pomoc  więźniom Pawiaka. Niestety sam trafia w łapy Nazistów, a jego życie zależy od jednej osoby. Wiktor zdaje sobie sprawę z konsekwencji jakie może ponieść, odbijając przyjaciela. Kto jest na tyle wytrzymały, kto pragnie bić się o coś, co legło w gruzach? Pragnienie zwyczajności, zaznania miłości krąży w głowach każdego z nich. Młodzi ludzie, którzy muszą zapomnieć, aby ich następcy mogli pamiętać..

#